Óvodával bővült és új nevet kapott az iskolánk
Generációkon átívelő tanévnyitó istentisztelettel kezdtük meg a 2013/14-es tanévet szeptember elsején a Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom patinás falai között. Három jelentős változás történt ugyanis egy időben iskolánkban: egyrészt felvettük az iskolaalapító, 19. században élt püspök, Szeberényi Gusztáv Adolf nevét, elindult az óvodánk, és Gáncs Péter püspök felszentelte azt a Baross utcai felújított épületet, amely az óvodának és az alsós évfolyamoknak ad otthont.
Iskolánk neve mostantól: Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium. Azok után, hogy tavaly szeptemberben elindult az általános iskola, idén megkezdi munkáját az óvoda. Az új tanévet 899 tanuló kezdi meg, köztük 241-en most iratkoztak be. A két óvodai csoport 45 gyermekkel kezdi meg munkáját. Az óvodások és az elsősök-másodikosok a Baross utca 1-3. szám alatti, korábban szakképzés céljára használt épületben nyertek elhelyezést. Ennek teljes felújítása az utóbbi hónapok munkája volt.
A 21. századhoz méltó óvoda és iskola épült, melynek berendezése, eszközparkja, tantermi és csoportszobai felszerelése, foglalkoztatói, kiszolgáló helyiségei nemcsak a törvényi előírásoknak, hanem a pedagógusok és a gyermekek igényeinek is maximálisan megfelelnek. Erről már Gáncs Péter elnök-püspök beszélt, aki felszentelte és megáldotta az épületegységet. Kondor Péter, a Kelet-Békési Egyházmegye esperese hozzátette, hogy a kicsik derűt és reménységet lopnak az iskola falai közé. Erről tanúskodott a tanévnyitó is, melynek során leendő elsősök szavaltak tanulásra buzdító kedves verseket, valamint megható színfoltja volt az ünnepségnek, amikor az 52 elsőst egy-egy végzős, 12-13. osztályos gimnazista kísérte kézen fogva a templomba.
Az igét Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke hirdette. A városba a 19. század derekán került lelkészről, később püspökről, Szeberényi Gusztáv Adolfról elmondta, hogy Jézus Krisztus jó pásztora volt. Nagy lendülettel és ügybuzgalommal teremtett rendet az egyházban, rangot adott a templombajárásnak, érthetően és gyakorlatisan prédikált. Kiemelten fontosnak tartotta a fiatalság hitoktatását, konfirmációs kátét készített.
- Komoly alapokat rakott le, erre építkezünk ma, amikor tovább építjük a békéscsabai evangélikus oktatási iskolahálózatot – fogalmazott a püspök.
Felhívta hallgatósága figyelmét arra is, hogy Szeberényi Gusztáv Adolf keresztnevét szülei a vallásháborúk idején a reformációt, az evangéliumot és az evangélikus egyházat védelmező svéd királyra utalva adták. Gáncs Péter püspök kérte a diákokat, hogy a Szeberényi-évben az iskolanévadó életét és munkásságát ismerjék meg minél alaposabban, valamint merüljenek el Gusztáv Adolf svéd király életművében is.
Az ünnepi istentisztelet további részében beiktatták szolgálatába Halász Alexandrát, aki iskolalelkészként szolgál majd. A szokásoknak megfelelően fennállva fogadalmat tettek az iskola újonnan érkezett növendékei, és azok az óvónők, tanítónők és tanárok is, akik most kezdték meg munkájukat, vagy szerződésüket véglegesítették.
- A mai naptól több mint 15 ezer négyzetméter szolgálja a békéscsabai evangélikus oktatást. Nem birodalmat szeretnénk építeni, hanem azt szeretnénk, hogy minél több helyen szólhasson Isten igéje, minél több helyen nevelhessünk evangélikus szemléletben – fogalmazott a sok újítást hozó tanév kezdetén Kolarovszki Zoltán iskolaigazgató. Szegfű Katalin
Fotók