Hétfőn reggel az iskolába érkező kis diákokat gyönyörű kiállítás fogadta az iskola előterében. A szüreteléshez kapcsolódó eszközök, tárgyak bőséges kavalkádja varázsolta el a szemlélődő, érdeklődő, kíváncsi tekinteteket. Ez a nap a tananyaggal karba öltve az információk gyűjtésével, a tárgyakkal való ismerkedéssel, az érzelmi, hangulati felkészítéssel, a szüreti hagyományhoz kapcsolódó tudás megszerzésével telt. Izgalommal és várakozással tekintett mindenki a másnap délutánra.
Elérkezett a várva várt nap, kedd. A délelőtt a szokásos rend szerint tanulással telt. A máskor oly hosszú ideig tartó ebéd meglepően rövid idő alatt befejeződött. Ebéd után előkerültek a pörgős szoknyák, színes selyemszalagok, mellénykék, kalapok. Csillogó szemmel, mosolyogva érkezett meg minden osztály - kísérő tanítójával együtt - a szüreti program első, közös állomására, a tornaterembe, ahol Barbócz Sándor és négy növendéke különleges népi hangszerbemutatóval várt ránk. A hangszereket a magas színvonalú zenélés után közelről is megtekinthettük, és a vállalkozó, bátor gyerekek ki is próbálhatták. A program további része osztályonként, hat helyszínen, forgóban folytatódott.
Az első emeleten Laczóné Farkas Marianna várta a gyerekeket kézműves foglalkozásra, Kvaszné Fábián Enikő hangszerekkel megterített padokkal keltette fel kíváncsiságunkat a népdalok és a hangszerek iránt. Közös énektanulás hangszeres kísérettel töltötte be az itt töltött időnket. Az emeleti aulából kiszűrődő talp alá való népzene zengte be az iskola épületét. Ezen a helyszínen a Mezőberényi Kisberinke Néptánccsoport képviseletében Hanó Krisztina és Baracsi Gergő táncoktatók vezetésével 12 néptáncos növendék segítségével tanulhattuk meg a néptánc alaplépéseit, élvezhettük a népzene szépségét, a jókedvű mulatozás és tánc örömét. Ezen az állomáson Pappné Hüttner Csilla segítette a munkát. Különleges események vártak még ránk a földszinten. A tornateremben tovább folyt a népi hangszerek bemutatása, és a 2. b osztály termében Szászné Váradi Éva egy közös népi játékkal örvendeztetett meg minket, amit még nagyon sokáig szerettünk volna játszani. Az udvar egyik szegletében Ancsin Erika varázsolta a szőlőfürtökből az édes, finom nedűt, a mustot. A gyerekek kíváncsian, álmélkodva figyelték minden mozdulatát, ahogy a préselés minden mozzanatával megismertette őket. A végeredmény nagy sikert aratott, az esetleges következményekre való tekintettel, mindenki csak egy pohár mustot ihatott.
Aki teljesítette minden állomás kihívását, annak az udvaron egy kis futkározás, játék volt a jutalma. Amikor mind a hat osztály megérkezett, a hangfalakból felcsendült a „Tekeredik a kígyó” című táncba hívó dalunk, és a kígyó tekeredett… Egymás kezét fogva, Hanó Krisztina és Baracsi Gergő nagyszerű vezetésével, fergeteges, jókedvű táncot jártunk, ezzel zártuk le hagyományőrző szüreti mulatságunkat.
A közös munka öröme, a gyerekek csillogó és boldog tekintete, a meghívott vendégek magas szintű szakmai tudása és belső elhívatottságuk tükröződése, az állomásokat vezető pedagógusok felkészültsége, szeretete gazdagított minket ezen a délutánon. Köszönjük Bordás Andreának, hogy közös életünk nagy eseményeit megörökíti mindannyiunk örömére, hogy a képeket nézegetve emlékezhessünk.
„Álmodtam az éjjel: Egy erdő ment kézen fogva. Egy egész erdő, és mindegyik fa fogta a másik kezét. Folyón lábaltak át, réten ballagtak át, hegyre kapaszkodtak, és sohasem engedték el egymás kezét. Egy egész erdő.” /Gyurkó László/
Kondor Klára