EPOT 2013

Az ország evangélikus pedagógusait láttuk vendégül

A tanári, továbbá az evangélikus hitvallás jegyében, Szeberényi Gusztáv Adolf nevének és az iskola újraindításának 20. évfordulója égisze alatt rendezte meg július 1-je és 3-a között iskolánk és az egyház az Evangélikus Pedagógusok Országos Találkozóját, melyre számos egyházi óvodából, általános és középiskolából, kollégiumból mintegy 300 nevelő érkezett Békéscsabára.

A rendezvényen nagy hangsúlyt kapott Szeberényi Gusztáv Adolf, a 19. században élt, nagy hatású csabai püspök, akinek a nevét a szeptember elsejei ünnepélyes tanévnyitón veszi fel iskolánk. Szeberényi Gusztáv Adolf személyéről Bakay Péter beszélt. A békéscsabai gimnázium egykori tanáraként ugyanő állította össze azt a füzetet is, amely az 1816-ban született, és Békéscsabán 36 éven át szolgált püspök  önéleti és más írásaiból ad válogatást az olvasó kezébe. A kiadvány a mostani ünnepre készült el. Szeberényi Gusztáv Adolf gazdag életművéből Bakay Péter mások mellett a fegyelmezett, Isten szolgálatának szentelt életét, a tekintély kivívását és erős nemzeti identitását emelte ki.
Az Evangélikus Pedagógusok Országos Találkozóján mind a három püspököt vendégül láthattuk. Gáncs Péter a nyitó istentisztelet igehirdetését tartotta, és különös hangsúllyal szólt a Nagytemplomunk monumentalitásáról.
- Nem azért vagyunk e hatalmas templomban, hogy magunkat törpének érezzük, hanem azért, hogy egy közös élet- és lélekmentő gyakorlatot elvégezzünk. Jézus mondja: egyenesedjenek fel és emeljétek fel fejeteket, mert elérkezett megváltásotok napja. Hogy feltekintsünk, először bűnbánattal kell meghajtanunk a fejünket. Igazán az tud felegyenesedni, aki térdre is tud borulni, meghajlani Isten előtt – fogalmazott, majd hozzátette, hogy amint a megfeszített Jézus Krisztus lehajtja fejét a 2006-ban szentelt, Szeverényi Mihály festőművész által készített, Elvégeztetett című oltárképen, és igent mond az Atya akaratára, úgy kell az oktatásban dolgozóknak fejüket meghajtaniuk előtte, és majd ezután lehet felemelkedni, felemelni szívet, fejet, kezet, szomjazva Isten áldását.
Fabiny Tamás püspök az evangélikus identitásról tartott előadást.
- Mitől evangélikus az evangélikus? Attól, hogy protestáns, Isten örökké megmaradó Igéje követője, annak tanúságtevője, az evangéliumot, Jézus váltságművét helyezi középpontba – mondta.
Szemerei János püspök áhítatában kifejtette a tanév végeztével fáradt pedagógusok előtt, hogy Jézus hívja őket, hogy megnyugvást adjon nekik, gondjaikat letegyék.
Egészen különös megközelítését adta a pedagógusi hitvallásnak a témában felkért előadó, Lukács József nyugalmazott testnevelő, a békéscsabai női tornasport legendás alakja. A mesteredző kezei alatt mások mellett az olimpiai bajnok Ónodi Henrietta és Európa-bajnok Varga Adrienn is nevelkedett. A tanárok felelősségéről beszélt és arról, hogy korunk nevelőinek feladata, hogy ellensúlyozza például a média káros hatásait, ugyanakkor a baráti kör, sőt sokszor a szülő helyére kell beállnia.
A második nap a tantárgyi szakmai tapasztalatcsere jegyében zajlott. A Békéscsabára látogató pedagógusok szakjaiknak megfelelő, magas színvonalú előadásokat hallgathattak, cserélhették ki tapasztalataikat, gondolataikat, oszthatták meg egymással gondjaikat, örömeiket, sikereiket.
Hagyományosan az országos pedagógustalálkozó részeként adják át az egyház által adományozott, az Év Tanára és az Év Óvodapedagógusa kitüntetéseket. Idén az elismeréseket a Csabagyöngye Kulturális Központban adták át. Az Év Tanára kitüntetést Hohlné Probszt Évát, a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium némettanára és igazgatóhelyettese, valamint Korompayné Sebestyén Nóra, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium magyartanára vehette át. Az Év Óvodapedagógusa Májerné Müller Edit Rita lett, a soltvadkerti evangélikus óvoda munkatársa.
Az Evangélikus Pedagógusok Országos Találkozójának az előadások és szakmai tapasztalatcserék mellett voltak könnyedebb programjai is. A jelentkezők választhattak mások mellett a strandolás és városnézés, templomtúrák mellett evezést az Élővíz-csatornán, betekinthettek az ország legjobb vidéki teátrumainak egyikeként számon tartott Jókai Színház kulisszái mögé és a szintén ismert Munkácsy Mihály Múzeumba. Igen sokakat vonzott a kelet-békési kastélyok megtekintése is. Előbb az Alföld legszebb kastélyaként és kastélyparkjaként emlegetett, a 19. század végén Ybl Miklós tervei szerint épült szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt és környékét ismerték meg a téma helyi szakértője, Szelekovszky László idegenvezetése mellett. Sétáltak a több száz éves tölgyesek és más díjnyertes fasorok között, majd Kétegyházára látogattak, ahol az iskolaépületként használt Almásy-kastély és kápolna volt az úti cél. Útközben megtekintettek egyet a Békés megyében fellelhető 1500 kunhalom közül, és megmászták a Gyulához közeli, szintén 5000-7000 éves kunhalomra épült műemlék barokk kálváriadombot. A vendégek ismerkedhettek a csabai ízekkel, és nagy siekrt aratott a Fool Moon a cappella együttes koncertje is.
A zárónapon Sipos Imre, közoktatásért felelős helyettes államtitkár tartott nagy érdeklődéssel várt előadást, melyben a szeptemberben életbe lépő változtatásokról, a jogalkotási helyzetkép legfrissebb állásáról számolt be. A tanári életpályamodell szeptemberi bevezetéséről tényként beszélt, és ismertette a már tudható részleteket. A modell elsősorban a fiatal tanárok számára jelent kiszámítható előmeneteli rendszert és lényeges eleme, hogy a gyakornoki szintről minimum 14 év alatt lehet eljutni – többszöri minősítő vizsgákon túljutva – az anyagi stabilitást jelentő mesterpedagógus vagy kutatótanár fokozatig. A szektort érintő béremelés mértéke és főleg üteme ugyanakkor még nem egészen tisztázott. A helyettes államtitkár beszélt arról a szemléletváltásról is, amely a pedagógustársadalom egészére vár. A tanároknak heti 32 órán át kell majd az iskolában tartózkodniuk, és növelik a tanóráik számát is. Sipos Imre úgy vélte, hogy a tanárok megnövekedett terhe a társadalom egészében megfogalmazott jogos igény.
Az Evangélikus Pedagógusok Országos Találkozója befejező eseménye hagyományosan a záró istentisztelet. Nagy Zoltán békéscsaba-jaminai lelkész igehirdetésében a Példabeszédek könyve alapján (23,17-18.) arról szólt, hogy azok, akik az ifjúsággal, gyermekekkel foglalkoznak, a reménység emberei.
- Hinnünk kell, hogy van értelme a gyermekkel való foglalkozásnak, és hinnünk kell, hogy akik a kezünk alatt vannak egyházi óvodáinkban, iskoláinkban olyat kapnak, amit fel tudnak majd használni az életben. Ezt a hivatást nem lehet remény nélkül végezni – fogalmazott.
A rendezvény legvégén jelentették be, hogy jövőre egy szintén jubiláló iskola, az 1994-ben újraindult nagy múltú aszódi Petőfi Sándor Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium ad majd otthont az egyház iskoláiban és óvodáiban dolgozók éves találkozójának. 

Fényképek


Szegfű Katalin